TECHNICAL & PERFORMANCE

BEST DIRECTOR 

​​​

  • Maria Forslin & Adrienne West - Break of Day

  • Mehmet Tanrısever - Once Upon a Judgement Day

  • Chapour Haghighat - Three Little Dreams

  • Mohammad Asadnia - Pleco Fish

BEST DIRECTOR - DOCUMENTARY

​​

  • Tim Tsai - Seadrift

  • Elke Lehrenkrauss - Lovemobil

  • Brent Miller Jr - Before the Wrath

  • Sahar Mosayebi - Platform

  • Megan Daniels - Proper Pronouns

  • Leesa Gazi - Rising Silence

BEST WRITER

​​​​​

  • Nandlal Nayak - Dhumkkudiya

  • Samantha Macher - To the New Girl

  • Maria Forslin - Break of Day

  • Mehmet Tanrısever  - Once Upon a Judgment Day

  • Chapour Haghighat - Three Little Dreams

BEST PRODUCER

​​

  • Thomas Crouser Jr. - Deadly Promises

  • Jon Cortegoso Otaduy - The Last Day on Duty

  • Stefan Rainer - Boundless Life

  • Brent Miller Jr  - Before the Wrath

  • Elke Margarete Lehrenkrauss - Lovemobil

  • Greta Valenti - The Unbelievable Plight of Mrs. Wright

  • Leanna Borsellino, Lyndsey Rae, Bob Niemack, Lauren Ranzino & Dave Matyis - Another Child

  • Laura Hunter Drago - To the New Girl

BEST ACTOR

​​​​​

  • Soydan Soydas - Once Upon a Judgment Day

  • Tarik Tanrisever - Strings of Sorrow

  • Dirk Gunther Mohr - Capo di Famiglia II

  • Julian Crouser - Deadly Promises

BEST ACTRESS

​​​​

  • Skyler Vallo - To the New Girl

  • Bahar Razizadeh - Pleco Fish

  • Maria Forslin - Break of Day

BEST SUPPORTING ACTOR

​​​​​​

  • MJ Wolfe - Deadly Promises

  • Gustavo Ruben Valenzuela - Capo di Famiglia II

  • Qurban Sabir - Three Little Dreams

BEST SUPPORTING ACTRESS​​​​​​

​​​​​​

  • Isabella Salazar - Deadly Promises

  • Reyhaneh Razi - Pleco Fish

BEST YOUNG ACTOR

​​​​​​

  • Siyvush Abdulloev - Three Little Dreams

BEST CINEMATOGRAPHY

​​​​​​

  • Mirsad Herovic - Once Upon a Judgment Day

  • Christoph Rohrscheidt - Lovemobil

  • Brent Miller Jr  - Before the WrathRupesh Kumar - Dhumkkudiya

  • Ian Brander - Deadly Promises

  • Shuhrat Qurbonov - Three Little Dreams

  • Stefan Rainer & Waltraud Rainer - Boundless Life

BEST COSTUME DESIGN

​​

  • Rachel Golightly  - Before the Wrath

  • Nevruz Daban & Aliriza Daban - Once Upon a Judgment Day

BEST EDITOR

​​​

  • Beatriz Candelaria - Fifth List

  • Brent Miller Jr - Before the Wrath

  • Jon Cortegoso Otaduy - The Last Day on Duty

  • Tim Tsai - Seadrift

  • Tony Sylvers - Deadly Promises

  • Megan Daniels & Manie Robinson - Proper Pronouns

  • Ali Navaeian - Lost

  • Hillary Wills - To the New Girl

BEST MUSIC

​​​

  • Marie Weill - Lost End

  • Lola James Harper - With

  • Andre Schoorlemmer - Capo di Famiglia II

  • Theron “Neff-U” Feemster - Another Child

  • Mehmet Tanrısever - Once Upon a Judgment Day

  • Brent Miller Jr - Before the Wrath

Contact Us

Queen Palm Int'l Film Festival

Palm Springs, CA

info@queenpalmfilmfest.org

Connect with us
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon

© 2020 by Queen Palm International Film Festival.