SILVER AWARD WINNERS

TECHNICAL & PERFORMANCE CATEGORies

FEATURES

 

BEST DIRECTOR - FEATURE FILM

Peter "Drago" Tiemann - The Stairs

BEST DIRECTOR - DOCUMENTARY FEATURE

Jesse Schluntz - HOPE IN THE HOLY LAND: Delving Beneath the Surface of the Israeli-Palestinian Conflict

BEST WRITER - FEATURE FILM

Ronin Terente - Memory

BEST PRODUCER - FEATURE FILM

​​

Francisco Villarroel, Alejandro Leon, Marcos De Armas & Rubén Fonseca  - Two autumns in Paris

BEST ACTOR - FEATURE FILM

​​

Massimo Bonetti - I believe in one only father

BEST ACTRESS - FEATURE FILM

​​

Hayley Beveridge - Rage

BEST SUPPORTING ACTOR - FEATURE FILM

​​

Francisco Villarroel - Two autumns in Paris

BEST CINEMATOGRAPHY - FEATURE FILM

​​​

Francesco Paglioli - I believe in one only father

Maxim Chisnicean - Memory

BEST EDITING - FEATURE FILM

​​​

Tomasz Wolszczak - Fighter’s Heart

BEST MUSIC - FEATURE FILM

​​​

Kai Chen Lim - Rage

Filip Walcerz - Fighter’s Heart

BEST COLORIST - FEATURE FILM

​​​

Massimo Gubinelli - I believe in one only father

BEST COSTUME DESIGN - FEATURE FILM

​​​

Gerdien van de Brink - Operation Teddybear

BEST PRODUCTION DESIGN - FEATURE FILM

​​​

Geradina Busillo - I believe in one only father

SHORTS

BEST DIRECTOR - SHORT FILM

​​​

Michael Chereau - Sandier

Maurizio Ravallese - The Suit

​​

BEST DIRECTOR - DOCUMENTARY SHORT

​​​

Mark Koch & Chris Smith - To the Ends

BEST DIRECTOR - STUDENT

​​​

Anthony Nti - Da Yie

Morad Mostafa - Henet Ward

BEST WRITER - SHORT FILM

​​​

Julius Bräuer & Gueldenur Heiland - The Postman

Helen Alexis Yonov - The Gesture and the Word

BEST PRODUCER - SHORT FILM

​​​

Paul Lacovara, Connie Flores & Wainani Young Tomich - 38 Minutes

Julia Truong & Chaghig Harmandayan - Dinosaurs: The True Story

BEST ACTOR - SHORT FILM

​​​

Tchéky Karyo - Charon

​​

BEST ACTRESS - SHORT FILM

​​​

Torrey DeVitto - Divertimento

​​

BEST SUPPORTING ACTOR - SHORT FILM

​​​

Patrick Cage - Augustus

BEST SUPPORTING ACTRESS - SHORT FILM

​​​

Drishika Chander - Manasanamaha 

BEST YOUNG ACTOR - SHORT FILM

​​​

Anathi Tshanga - Scribble

BEST CINEMATOGRAPHY - SHORT FILM

​​​

Alexandre Lorenzo - Sandier

Jason Providence - Limbo

BEST EDITING - SHORT FILM

​​​

Aashish D'Mello - Sin Cielo 

Walter Mauriot - Divertimento

BEST COLORIST - SHORT FILM

​​​

Loren James White - Little One

Didier Lefouest - Sandier

BEST MUSIC - SHORT FILM

​​​

Juan Mendizabal - Nahjum

Christopher Bissonette - Limbo

BEST SOUND DESIGN - SHORT FILM

​​​

Tonalli Magana - When La Rumorosa Quiets

Denis Nechipurenko - RenaiDance

BEST PRODUCTION DESIGN - SHORT FILM

​​​

Alice Franchet - Sandier

BEST COSTUME DESIGN - SHORT FILM

​​​

Kris Deskins - Alina

Catherine McQuade - The Widow

BEST VFX - SHORT FILM

​​​

Adam Arnot Drummond - MX 'Ihminen'

 

WEB SERIES / TV PILOT

BEST DIRECTOR - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Dan Tonkin - Jenna The Great

BEST WRITER - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Felise Garcia - The Honey Trapper (Season 2)

BEST PRODUCER - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Joe Stauffer & Emily Gold - Limbo

BEST ACTOR - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Pat Dortch - Limbo
Drew Starkey - Limbo

BEST ACTRESS - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Lauren LeBeouf - Stuck!

BEST SUPPORTING ACTOR - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Justin Morfin - The Honey Trapper (Season 2) 

BEST SUPPORTING ACTRESS - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Kelsea Edgerly - Stuck!

BEST CINEMATOGRAPHY - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Stefano Petroni - Jenna the Great

BEST EDITING - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Joe Stauffer - Limbo

MUSIC VIDEO

BEST DIRECTOR - MUSIC VIDEO

​​​

Hannah Hefner & Emmanuel Henreid - Livin' in the Light

BEST CINEMATOGRAPHY - MUSIC VIDEO

​​​

Andrei Maica - Circle of Salt

BEST EDITING - MUSIC VIDEO

​​​

Domenique Melchior & Matias Volkert - Wakeup

BEST MUSIC - MUSIC VIDEO

​​​

Wakeup (dir. Domenique Melchior, Austria)

Delightful (dir. Anna Haas, USA)

SCREENPLAY

BEST CONCEPT - FEATURE SCRIPT

​​​

Pulled From Darkness (by George A. Johnson, USA)

BEST CONCEPT - SHORT SCRIPT

​​​

The Waterwheel Forest (by Della Greenawalt, USA) 

 

BEST CONCEPT - TV SCRIPT

​​​

Serial (by Robert Benjamin, USA)

BEST DIALOGUE - FEATURE SCRIPT

​​​

Grynszpan/Thompson (by Hal LaCroix, USA)

BEST DIALOGUE - SHORT SCRIPT

​​​

The Lincoln Gambit (by Theodore A. Adams III, USA)

BEST DIALOGUE - TV SCRIPT

​​​

Good Grief (by Lara Amersey, Canada)

Contact Us

Queen Palm Int'l Film Festival

Palm Springs, CA

info@queenpalmfilmfest.org

Connect with us
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon

© 2021 by Queen Palm International Film Festival.