Contact Us

Queen Palm Int'l Film Festival

Palm Springs, CA

info@queenpalmfilmfest.org

Connect with us
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 by Queen Palm International Film Festival.

TECHNICAL & PERFORMANCE

BEST DIRECTOR - SHORT FILM

​​​

  • Virginia Bach - Tell Him

  • Stella Velon - The Critic

  • Alexandre Jallali - Ruffians

  • James Hughes - The Velvet Abstract

  • Ari Rubenstein - The Blues Crab

  • Jhosimar Vasquez - The Scorpion’s Tale

  • Phil Brough - Fire in Cardboard City

  • Elias Plagianos - Sombra City

  • Camila Rizzo - Headway

  • Kankana Chakraborty - written by?

  • Daniel Holzberg - Resocialization

  • Marie Vandelannoote - The Shroud

BEST DIRECTOR - DOCUMENTARY SHORT

​​

  • Emanuele Lami Grifeo - Beyond Pain

  • Patrick Waldrop - Cosmic Debris

  • Peggy Callahan - The Unit: Lessons On Living & Dying

BEST DIRECTOR - STUDENT

​​​​​

  • Chiara Fleischhacker - Golden Girl

  • Manuel Del Valle - Bloodhound Disciple

  • Victoria Romero - Mariela

  • Arian Vazirdaftari - Like A Good Kid

  • Clara Grunwald - After Dark

BEST WRITER - SHORT FILM

​​

  • Manuela Berlanga - Ana

  • Elias Plagianos - Sombra City

  • Stella Velon - The Critic

  • Sandra Itzel Licea - Foible

  • Thomas C. Dunn & Avraam Sekerglou - Play

  • Emily Haigh - Beautified

  • Michael Heaton - Hearts & Minds

  • Alex Noyer - Conductor

  • Matthias Hedwig - Lichtblick

  • Christian Ludwig - Sleepless

  • Katie Damien - Hope

BEST PRODUCER - SHORT FILM

​​​​​

  • Matt Heath & Orlando Stewart - Fire in Cardboard City

  • Pierre Yves Le Cunff - Ruffians

  • Stelios Cotionis, Vangelis Liberopoulos, & Rodolfos Valentinos Kriezis - Play

  • Jaime Carbajal & Jhosimar Vasquez - The Scorpion’s Tale

  • Julien Russo - Tell Him

  • Jean Gabriel Kauss  - The Critic

  • Camila Rizzo, Bruna Cabral, & Ligia Osório - Headway

BEST ACTOR - SHORT FILM

​​​​

  • Matthias Renger - Resocialization

  • Maximiano Hernandez - The Scorpion’s Tale

  • Geoffrey Carpiaux - Ruffians

  • Connor Chess - Headway

  • Alan Smyth - The Critic

  • Roberto Sanchez - The Terms of Us

  • Josh Burrow - Sombra City

  • Josh Burrow - Tell Him

BEST ACTRESS - SHORT FILM

​​​​​​

  • Shadi Karamroudi - Like a Good Kid

  • Stella Velon - The Critic

  • Mariela Garriga - Sombra City

  • Kankana Chakraborty - written by?

  • Niloofar Khoshkholgh - The Fog

  • Berna Roberts - Grip

  • C Hope Belmont - Plushophilia

  • Asta Paredes - Eros Point

  • Nellie Thalbach - Lichtblick

BEST SUPPORTING ACTOR - SHORT FILM

​​​​​​

  • Adam Irigoyen - The Scorpion’s Tale

  • Sallieu Sesay - Bloodhound Disciple

BEST YOUNG ACTOR - SHORT FILM

​​​​​​

  • Gaspard Pasquet - Tell Him

  • Hayden Currie - Headway

  • Yazdan Kokabi Saba - Like A Good Kid

  • Sean Murphy - Boy Racer

BEST YOUNG ACTRESS - SHORT FILM

​​​​​​

  • Melissa Peña Rodriguez - San Miguel

​​

BEST CINEMATOGRAPHY - SHORT FILM

​​​​​​

  • Javier Labrador Deulofeu - Sombra City

  • Christian Neuberger & Michael Throne - Golden Girl

  • David Hennen - Resocialization

  • Egor Povolotskiy - The Scorpion’s Tale

  • Olivier Gallois - Ruffians

  • Agustín Chibán - Mariela

  • Colm Whelan - il Sub

  • Beatriz Delgado Mena - Beautified

  • Mohamad Bakhtiyari - Repercussion

  • Akis Konstantakopoulos - The Critic

  • Darren Eggenschwiler - Mountain

BEST EDITING - SHORT FILM

​​​

  • Julian Oettel - Cows Can’t Swim

  • Chelsi Johnston - Cosmic Debris

  • Aurique Delannoy - Tell Him

  • Daniel Sabouné - Filter

  • Ivan Andrijanic  - The Critic

  • Clara Grunwald - After Dark

  • Chris Quick - Mountain

  • Patrick J Don Vito - The Velvet Abstract

  • Danica Studioso - Bloodhound Disciple

  • Monge - The Scorpion’s Tale

BEST MUSIC - SHORT FILM

  • Jean-Pascal Beintus - The Velvet Abstract

  • Neil Reed - Beautified

  • Jay Lifton - Sombra City

  • Ollie Howell - I am Mia

  • Colin Aguiar - Construct

  • Richard Hill - Tell Him

  • Ben Cozens - The Blues Crab

  • Juan Mendizabal - Bloodhound Disciple

  • Asaf Sagiv  - The Critic

  • Sergei Stern - The Scorpion’s Tale

  • Matthieu Lechowski - The Shroud                

  • Julian Muldoon - Lichtblick

  • Louize Carroll  - il Sub

  • Oliver Lodge - Mountain

BEST SOUND DESIGN - SHORT FILM

​​

  • Ben Cozens - The Blues Crab

  • Barry Fahy - Boy Racer

  • Luke Hayes - Under the Weather

  • Daniel Sabouné - Filter

  • Moein Iranpour - Repercussion

  • Florian Brauch, Matthieu Pujol, Kim Tailhades, Yohan Thireau, & Romain Thirion - Hybrids