Contact Us

Queen Palm Int'l Film Festival

Palm Springs, CA

info@queenpalmfilmfest.org

Connect with us
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon

© 2019 by Queen Palm International Film Festival.

TECHNICAL & PERFORMANCE CATEGORies

FEATURES

 

BEST DIRECTOR - FEATURE FILM

Ondi Timoner - Mapplethorpe

BEST DIRECTOR - DOCUMENTARY FEATURE

Todd Howe - RISE: The Story of Augustines

BEST WRITER - FEATURE FILM

Lisa Brühlmann & Dominik Locher - Blue My Mind

BEST PRODUCER - FEATURE FILM

​​

Eliza Dushku, Nate Dushku, Richard J Bosner, & Ondi Timoner - Mapplethorpe

BEST ACTOR- FEATURE FILM

​​

Matt Smith - Mapplethorpe

BEST ACTRESS - FEATURE FILM

​​​

Imogen Poots - Mobile Homes

BEST SUPPORTING ACTOR - FEATURE FILM

​​​

Timon Sturbej - Consequences

BEST SUPPORTING ACTRESS - FEATURE FILM

​​​

Marianne Rendón - Mapplethorpe

BEST YOUNG ACTOR - FEATURE FILM

​​​

Frank Oulton - Mobile Homes

BEST CINEMATOGRAPHY - FEATURE FILM

​​​

Zenn van Zyl - Number 37

BEST EDITING - FEATURE FILM

​​​

Olivia Neergaard-Holm - Holiday

BEST MUSIC - FEATURE FILM

​​​

Gyom Amphoux - Long Lost

BEST SOUND DESIGN - FEATURE FILM

​​​

Benjamin Krbetschek - Blue My Mind

SHORTS

BEST DIRECTOR - SHORT FILM

​​​

Jhosimar Vasquez - The Scorpion’s Tale

BEST DIRECTOR - DOCUMENTARY SHORT

​​​

Patrick Waldrop - Cosmic Debris

​​

BEST DIRECTOR - STUDENT

​​​

Arian Vazirdaftari - Like A Good Kid

BEST WRITER - SHORT FILM

​​​

Matthias Hedwig - Lichtblick

BEST PRODUCER - SHORT FILM

​​​

Jaime Carbajal & Jhosimar Vasquez - The Scorpion’s Tale

BEST ACTOR - SHORT FILM

​​​

Roberto Sanchez - The Terms of Us

​​

BEST ACTRESS - SHORT FILM

​​​

Stella Velon - The Critic

BEST SUPPORTING ACTOR - SHORT FILM

​​​

Sallieu Sesay - Bloodhound Disciple

BEST YOUNG ACTOR - SHORT FILM

​​​

Yazdan Kokabi Saba - Like A Good Kid

​​

BEST YOUNG ACTRESS - SHORT FILM

​​​

Melissa Peña Rodriguez - San Miguel

BEST CINEMATOGRAPHY - SHORT FILM

​​​

Javier Labrador Deulofeu - Sombra City

BEST EDITING - SHORT FILM

​​​

Patrick J Don Vito - The Velvet Abstract

BEST MUSIC - SHORT FILM

​​​

Neil Reed - Beautified

BEST SOUND DESIGN - SHORT FILM

​​​

Ben Cozens - The Blues Crab

 

WEB SERIES / TV PILOT

BEST DIRECTOR - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Michael James Murray - Wander: Iceland

BEST WRITER - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Wendy Litner - How to Buy a Baby

BEST PRODUCER - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Alexander Wheatley Bell - Wander: Iceland

BEST ACTOR - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Marc Bendavid - How to Buy a Baby

BEST ACTRESS - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Meghan Heffern - How to Buy a Baby

BEST SUPPORTING ACTOR - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

James W. Evermore - The Cottages

BEST CINEMATOGRAPHY - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Michael James Murray & Colin Kerrigan - Wander: Iceland

BEST EDITING - WEB SERIES / TV PILOT

​​​

Michael James Murray - Wander: Iceland

MUSIC VIDEO

BEST DIRECTOR - MUSIC VIDEO

​​​

Łukasz Zabłocki - Luny

BEST EDITING - MUSIC VIDEO

​​​

Łukasz Zabłocki - Luny

SCREENPLAY

BEST CONCEPT - FEATURE SCRIPT

​​​

The Cost of Glory (by C.M. Harris, USA)

BEST CONCEPT - SHORT SCRIPT

​​​

Plunge (by Lance Roger Axt, USA)

BEST CONCEPT - TV SCRIPT

​​​

Tenebrium (by Elanor Miller, United Kingdom)

BEST DIALOGUE - FEATURE SCRIPT

​​​

The Cage of La Llorona (by Karen McDermott, USA)

BEST DIALOGUE - SHORT SCRIPT

​​​

My Week with Maisy (by Mark Oxtoby, United Kingdom)

BEST DIALOGUE - TV SCRIPT

​​​

Viva!! - (by Renee Rubio, USA)